Представники УПЦ взяли участь у роботі Громадської ради при Міністерстві освіти і науки України

4 березня 2021 року в Міністерстві освіти і науки України відбулося засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами і релігійними організаціями при МОН України. З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія в засіданні взяли участь Голова Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ митрополит Полтавський і Миргородський Филип, Голова Учбового Комітету при Священному Синоді УПЦ митрополит Ніжинський і Прилуцький Климент та співробітники Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ священик Георгій Оніпко та Ковальчук Ірина Петрівна.

Під час засідання Громадської ради були розглянуті наступні питання:

1. Обговорення питань подальшої роботи Громадської ради та затвердження плану діяльності Громадської ради на 2021 р.
2. Питання подальшого забезпечення викладання курсів морально-духовного спрямування у закладах освіти.
3. Питання ліцензування закладів вищої духовної освіти.
4. Про відзначення Грамотою Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України.
5. Різне.
Засідання проходило за участю Міністра освіти і науки України Шкарлета С.М.
Відкрив засідання Громадської ради її Голова Марущенко В.С., який надав слово Білорицькому Г.О., який у свою чергу виголосив вітальне слово від імені  Головуючого у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій Глави Української греко-католицької церкви Верховного Архієпископа Києво-Галицького Святослава.
Після цього Заступник голови Громадської ради Решетніков Ю.Є. ознайомив присутніх з планом діяльності Громадської ради на 2021 р.

Далі слово було надано директору департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Кононенку Ю.Г., який ознайомив присутніх зі змістом  нещодавно прийнятої типової освітньої програми для 5-9  класів закладів загальної середньої освіти. Ю. Кононенко нагадав присутнім, що освітня реформа в Україні триває з 2014 року, в 2018 році стартувала реформа під назвою “Нова українська школа”, а 19 лютого 2021 року Міністерством освіти і науки України була затверджена типова освітня програма для 5-9  класів закладів загальної середньої освіти. Відповідно до наказу МОН, вказана  типова освітня програма починає вводитися поетапно з 2022/2023 навчального року, у якому за нею почнуть вчитися п’ятикласники. Паралельно з цим, так само поетапно, припинятиметься дія нинішньої типової освітньої програми, затвердженої у 2018 р.Усі типові навчальні плани, що містяться як додатки до  типової освітньої програми, у рамках соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі передбачають вивчення у 5-6 класах інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» (1 година на тиждень), а також можливість вивчення Етики / Культури добросусідства /Інших курсів морального спрямування (0,5 години на тиждень). Щодо останніх типові навчальні плани містять примітку, що до навчального плану освітньої програми за вибором закладу освіти включається один з цих предметів або вони можуть вивчатись в рамках інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут». У випадку, якщо предмети Етика / Культура добросусідства / Інші курси морального спрямування вивчатимуться в рамках інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут», обсяг вивчення останнього відповідно становитиме 1,5 години на тиждень.

Таким чином типова освітня програма, як про це говорилося раніше, передбачила можливість вивчення у всіх школах України на рівні 5-6 класів за рахунок годин інваріантної (обов’язкової) складової Етики / Інших курсів морального спрямування. До сьогодні вивчення вказаних предметів за рахунок годин інваріантної (обов’язкової) складової могло бути можливим лише для шкіл, що обирали для здійснення своєї освітньої діяльності таблицю 13 до типової освітньої програми 2018 року (вказана таблиця містила навчальний план закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою і вивченням етики чи курсів духовно-морального спрямування і передбачала для відповідних шкіл можливість вивчення етики чи курсів духовно-морального спрямування у 5-6 класах за рахунок годин інваріантної складової у розмірі 1 година на тиждень). В усіх же інших закладах загальної середньої освіти такі курси могли вивчатися лише як факультативні.

Під час засідання Громадської ради було наголошено на тому, що авторським колективам з предметів духовно-морального спрямування потрібно більш швидше розробити навчальні програми і посібники з даних предметів для 5-6 класів середніх загальноосвітніх шкіл, а також отримати на них гриф Міністерства освіти і науки України. Також було висловлено побажання розробити онлайн уроки з предметів духовно-морального спрямування та розробити типову програму перепідготовки вчителів даних предметів в різних областях України.

Після цього слово було надано Міністру освіти і науки України Шкарлету С.М. , який зазначив, що “діалог між державою і релігійною спільнотою для подальшого вдосконалення державно-конфесійних відносин, зокрема у сфері освіти, дуже важливий. Ми маємо сприяти збалансованому освітньому процесу з урахуванням пропозицій усіх сторін, а також відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого у вересні 2020 року, та типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, ухваленої 19 лютого 2021 року. Інтелектуальний та духовний розвиток дитини має бути гармонійним”. Він відзначив важливу роль Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України в забезпеченні діалогу між МОН та ВРЦіРО щодо проблем морального виховання учнівської молоді.  Після цього Міністр дав відповіді на запитання і побажання членів Громадської ради.

Під час засідання Громадської ради, зокрема, було прийнято рішення провести у березні-квітні поточного року зустріч ректорів вищих духовних навчальних закладів України з приводу ліцензування.

Наприкінці засідання були представлені особи, яким буде вручена Грамота Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України. Зокрема даною грамотою буде нагороджений Голова Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ митрополит Полтавський і Миргородський Филип, Перший заступник Голови даного відділу єпископ Новосанжарський Веніамін, заступник Голови відділу протоієрей Олександр Білокур та секретар відділу Ковальчук І.П. 

Громадську раду з питань співпраці з Церквами та релігійними організаціями при Міністерстві було утворено в жовтні 2008 року відповідно до наказу МОН від 20.10.2008 р. № 941 та за ініціативою Церков і релігійних організацій України з метою сприяння всебічному забезпеченню свободи совісті та подальшої гармонізації державно-конфесійних відносин у галузі освіти, підтримання постійного діалогу з релігійними організаціями, більш  ефективного  використання  їхнього  потенціалу  у виховному процесі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *