Співробітник Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ взяв участь у засіданні Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України

28 вересня 2022 року відбулось черговое засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України. Засідання відбувалось у дистанційному форматі за допомогою засобів Інтернет-зв’язку.

З благословення Голови Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ митрополита Полтавського і Миргородського Филипа у засіданні взяв участь  співробітник відділу священик Георгій Оніпко.

Під час засідання були розглянуті наступні питання:

  1. Про стан викладання курсів морально-духовного спрямування.
  2. Про проведення Всеукраїнських конкурсів «Знавці Біблії» і «Моя Батьківщина очима дітей етносів України».
  3. Різне.

Відкрив засідання Голова Громадської ради Марущенко В.С.. По першому питанню порядку денного виступив заступник Голови ради Решетніков Ю.Є., який розповів присутнім про стан викладання курсів морально-духовного спрямування у 2022 році і навів статистичні дані.

Учасники засідання обговорили питання стану викладання курсів духовно-морального спрямування. Було відзначено, що дослідженням цього року з даного питання (яке щорічно здійснюється Громадською радою), зважаючи на об’єктивні обставини, не було охоплено Донецьку, Запорізьку, Луганську, Миколаївську, Сумську, Харківську, Херсонську та Чернігівську області. Крім того у відповіді департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації не було наведено жодної цифри, лише зазначено продовження викладання курсів духовно-морального спрямування у закладах загальної середньої освіти м. Києва.

На жаль, для 2021/2022 навчального року зберіглася притаманною негативна тенденція до суттєвого зменшення числа шкіл та учнів, охоплених викладанням курсів духовно-морального спрямування, яка спостерігається, починаючи з 2016/2017 навчального року.

Якщо припустити, що у вищевказаних областях і у м. Києві кількість таких шкіл порівняно з 2020/2021 навчальним роком не змінилася, що очевидно не відповідає дійсності, то можемо припустити, що у цілому по Україні у 2021/2022 навчальному році кількість закладів загальної середньої освіти, у яких здійснюється викладання таких курсів, становила 25,58 відсотків від загальної кількості шкіл в Україні.

Така кількість є на 6 відсотків меншою, ніж у попередньому 2020/2021 навчальному році, і на 13 відсотків меншою порівняно з даними 2015/2016 навчального року, коли відповідна кількість складала 38,5 відсотків.

Порівняно з 2020/2021 навчальним роком у два рази скоротилася кількість таких закладів освіти у Вінницькій, Кіровоградській, Полтавській і Хмельницькій областях, у три рази у Житомирській, у 2,5 рази у Закарпатській області.

Навіть у традиційно відносно стабільних у цьому відношенні Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській та Чернівецькій областях спостерігається зменшення кількості закладів освіти, охоплених викладанням курсів морально-духовного спрямування.

Ще гірше і трагічніше виглядає ситуація із охопленням учнів викладанням курсів духовно-морального спрямування.

Знов таки, якщо припустити, що у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Харківській, Херсонській Чернігівській областях та у  м. Києві кількість учнів, охоплених таким викладанням, порівняно з 2020/2021 навчальним роком не змінилася, що не відповідає дійсності, то можемо припустити, що у цілому по Україні у 2021/2022 навчальному році кількість учнів, охоплених таким викладанням, становила лише 10,64 відсотків, що є на два відсотки менше, ніж у 2020/2021 навчальному році, і на 6 відсотків менше порівняно з показником 2015/2016 навчального року (було 16,5 відсотків).

В абсолютних цифрах число учнів, які вивчають курси духовно-морального спрямування, за рік скоротилося більше ніж на 100 тисяч дітей. 

Найбільш суттєве скорочення кількості таких учнів спостерігається у Житомирській, Одеській, Полтавській, Хмельницькій та Чернівецькій областях. На жаль, скорочення кількості учнів, охоплених відповідним викладанням, є притаманним і для Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей.

Найбільш поширеними програмами, за якими здійснюється викладання курсів духовно-морального спрямування, залишаються: «Основи християнської етики», «Християнська етика в українській культурі», «Біблійна історія та християнська етика». Крім того у низці областей реалізуються програми, спрямовані на підготовку підлітків до подружнього життя – «Школа подружнього життя» та «Основи сім’ї».

Разом з тим було відзначено врахування Міністерством пропозицій Громадської ради і відповідно положень, спрямованих на активізацію викладання курсів духовно-морального спрямування та проведення заходів з популяризації такого викладання, у Концепції національно-патріотичного виховання в системі освіти України, затвердженій наказом Міністерства освіти і науки України від 6 червня 2022 р. № 527, що створює необхідні правові можливості для проведення відповідних заходів.

Учасники засідання обговорили конкретні кроки, спрямовані на подолання вищезазначеної негативної тенденції щодо зменшення обсягів охоплення учнів і закладів освіти викладанням курсів духовно-морального спрямування. Зокрема, вирішено надати відповідну інформацію членам Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій; звернутися до керівників обласних державних адміністрацій та обласних рад щодо неприпустимості скорочення обсягів викладання курсів духовно-морального спрямування; провести консультації з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій та Громадською спілкою «Всеукраїнський Собор» щодо шляхів сприяння збільшенню обсягів викладання курсів духовно-морального спрямування (зокрема йдеться про необхідність активізації діяльності депутатських груп на підтримку традиційних цінностей в органах місцевого самоврядування та місцевих міжконфесійних рад у напрямку сприяння активізації викладання вказаних курсів) тощо.

Далі були заслухані виступи директора благодійного фонду «Живи, Україно!» Бербеки В.В. та Оганесян О.М. про проведення Всеукраїнських конкурсів «Знавці Біблії» і «Моя Батьківщина очима дітей етносів України». Заслухавши виступи, члени Громадської ради вирішили в майбутньому надавати допомогу в організації та проведенні даних конкурсів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *