Співробітники Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ взяли участь у черговому засіданні Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України

23 вересня 2021 року у залі засідань Колегії Міністерства освіти і науки України пройшло засідання Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при МОН України.

Участь у засіданні взяли члени Громадської ради – представники церков і релігійних організацій України, освітяни з областей України та м. Києва, а також офіційний представник Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. З благословення Голови Синодального відділу релігійної освіти, катехізації і місіонерства УПЦ митрополита Полтавського і Миргородського Филипа у засіданні взяли участь  співробітник відділу священик Георгій Оніпко та секретар відділу Ковальчук Ірина Петрівна.

Під час засідання були розглянуті наступні питання:

  1. Про забезпечення викладання курсів морального спрямування у закладах освіти.
  2. Про результати Всеукраїнського конкурсу «Знавці Біблії». (Бербека В.В.)

Різне

Про результати Всеукраїнського конкурсу «Моя Батьківщина очима дітей етносів України» (Оганесян О.М)

Про примусове вакцинування і обмеження прав невакцинованих педагогів (Жуковський В.М.)

Про включення питання про викладання предметів духовно-морального спрямування у програму молитовних сніданків (Жуковський В.М.)

Про порушення етичних норм учасниками так званого «маршу рівності» (Жуковський В.М.)

Роботу засідання розпочав Голова Громадської ради Марущенко В.С., який надав слово керівнику Департаменту зовнішніх зв’язків в Україні УГКЦ митрофорному протоієрею Олексі Петріву, який у свою чергу розповів присутнім про те, що 25 серпня 2021 року у місті Києві між Міністерством освіти і нвуки у особі міністра Шкарлета С.М. та Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у особі Чергового Головуючого Глави Української греко-католицької церкви, Верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава Шевчука була підписана угода про співпрацю і коротко розповів про її зміст. Угода між ВРЦіРО та МОН визначає принципи і цінності, на яких сторони домовилися спільними зусиллями розвивати виховну та освітню діяльність в Україні. Угодою передбачено такі пріоритети:

  • необхідність подальшого викладання курсів морального спрямування у закладах загальної середньої освіти, виховання на засадах моральних і духовних цінностей у закладах дошкільної освіти;
  • співпраця у справі проходження ліцензування освітньої діяльності закладів вищої духовної освіти та подальшої акредитації їхніх освітніх програм;
  • розвиток приватних закладів дошкільної та загальної середньої освіти задля забезпечення рівних умов для усіх навчальних закладів цих рівнів, не залежно від форм власності;
  • забезпечення належної освіти неповнолітніх дітей, які перебувають у закладах пенітенціарної системи;
  • недопущення закладення у навчальну літературу та навчальні програми положень, що суперечать традиційним сімейним цінностям українського народу, несуть загрозу знецінення інституту сім’ї, материнства і батьківства та позбавляють сім’ю, відповідальне материнство і батьківство значення виховного ідеалу;
  • подальший розвиток діяльності Ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями, утвореної при МОН у 2008 році.

Після цього члени Громадської ради перейшли до розгляду питання про забезпечення викладання курсів морального спрямування у закладах освіти.

Ключовим питанням обговорення під час засідання стало забезпечення викладання курсів духовно-морального спрямування у закладах освіти. Під час засідання з тривогою було відзначено, що у минулому 2020/2021 навчальному році кількість закладів загальної середньої освіти, у яких здійснювалося викладання таких курсів, становила 31,65 % від загальної кількості шкіл в Україні, а кількість учнів, охоплених таким викладанням,  лише 12,64 відсотка. Таким чином, більше 87 відсотків майбутніх громадян України не мають можливості вивчення предметів духовно-морального спрямування, що вкрай негативно впливає на можливості їхнього формування на засадах традиційних для нашого народу духовних і моральних цінностей. Зокрема було зазначено, що у педагогічній спільноті є занепокоєння в тому, що в українській системі освіти існує загроза того, що буде відбуватись зменшення викладання курсів духовно-морального спрямування у закладах середньої освіти. Також викликало значне занепокоєння, що керівництво Міністерства освіти і науки ліквідувало окрему профільну комісію з основ християнської етики у школах та включила її у комісію з іншими гуманітарними дисциплінами. 12 липня 2021 року Міністерство освіти та науки затвердило модельні навчальні програми для шкіл. За ними школи можуть працювати з 2022 року. Ці документи визначають орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання, зміст предмета або інтегрованого курсу та види навчальної діяльності. Наступного року усі п’ятикласники навчатимуться за новими програмами Нової української школи. Серед затверджених програм для 5-6 класів є інтегровані курси та факультативи. З напрямку духовно-морального спрямування пропонують 4 курси: два курси етики різних авторських колективів, «Культура добросусідства» та «Вчимося жити разом». Також за вибором шкіл етику учням можуть викладати не факультативом, а в межах курсу про здоров’я. До переліку цих програм не увійшли ще три вже перевірені профільною комісією МОН програми: «Основи християнської етики», «Біблійна історія та християнська етика» й «Християнська етика в українській культурі». Тож частина батьків і педагогів після цієї новини вважали, що питання християнської етики в школах закрите. Проте в Інституті модернізації змісту освіти зазначають: список модельних програм не остаточний, його будуть ще доповнювати. Через це члени Громадської ради вирішили звернутися з окремим листом до Міністерства освіти і науки України для вирішення вищезазначених проблем.

Учасники засідання обговорили наявні проблеми у забезпеченні викладання курсів духовно-морального спрямування, а також практичні кроки, спрямовані на покращення ситуації із викладанням вказаних курсів. Зокрема члени Громадської ради були одностайними у необхідності надання відповідного грифу Міністерства освіти і науки України програмам з курсів духовно-морального спрямування, зокрема програмі «Біблійна історія та християнська етика», а також у важливості відновлення діяльності експертної комісії з етики та предметів духовно-морального спрямування. Щодо позитивного розв’язання вказаних питань вирішено продовжити діалог з Міністерством.

Далі представник благодійного фонду «Живи Україно» Бербека В.В. розповів присутнім про результати Всеукраїнського конкурсу «Знавці Біблії», що проходив літку цього року. Наприкінці засідання члени Громадської ради заслухали виступи та пропозиції присутніх з різних суспільних питань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *